کلینیک بهروان » درمان با نوروفیدبک » افزایش تمرکز با نوروفیدبک
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

افزایش تمرکز با نوروفیدبک

روش نوروفیدبک از جمله روش های درمانی نوینی است که این روز ها برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها و اختلالات روانی بکار گرفته می شود.
در این روش با استفاده از برخی از تکنیک ها می توانند عملکرد مغز را کنترل کنند. کنترل عملکرد مغز باعث می شود که بسیاری از فعالیت های غیرطبیعی آن متوقف شده و در نهایت اختلالات درمان شوند.
اگر می خواهید بدانید که افزایش تمرکز با نوروفیدبک چگونه امکان پذیر است حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

 

دلایل کاهش توانایی تمرکز

 • تمرکز به این معناست که فرد بتواند توجه و حواس اش را روی موضوعی واحد و مشخص در مدت زمان معینی حفظ کند. برخی از افراد به دلایل مختلفی نمی توانند به مدت طولانی روی یک موضوع خاص تمرکز کرده و در خصوص آن فکر کنند. زمانی که تمرکز با اختلال روبرو شود یادگیری نیز مختل می گردد. از این رو لازم است که افراد برای افزایش تمرکز اقدامات جدی را انجام دهند.
  از جمله دلایلی که باعث می شود میزان تمرکز کاهش پیدا کند:
  • تجربه احساسات شدید؛ مثلا افرادی که احساس غم را به مدت طولانی و به طور شدید تجربه می کنند تمرکز شان کاهش پیدا می کند. مثل افرادی که افسردگی دارند.
  • اظطراب شدید نیز باعث می شود تمرکز حواس کاهش پیدا کند.
بهبود تمرکز با نوروفیدبک

بهبود عملکرد و تمرکز با کمک روشی به نام نوروفیدبک

مراحل انجام نوروفیدبک برای افزایش تمرکز

در این روش فرد مراجعه کننده روی صندلی مخصوصی می نشیند و در حالت نیمه نشسته قرار می گیرد.
سنسور هایی روی پوست سر قرار می گیرد. این سنسور ها تمامی فعالیت های مغزی را اندازه گیری می کنند و در قالب تصاویر و یا نمودارهای مختلفی روی صفحه مانیتور نمایش می دهد.
مثلا تصور کنید به قلب شما دستگاهی وصل است و ضربان قلب را روی دستگاه نمایش مشاهده می کنید.
سپس به شما آموزش داده می شود با انجام تکنیک هایی خاص فعالیت های مغزی تان را تغییر دهید. در پی تغییر فعالیت های مغزی امواج الکتریکی تغییرکرده و در نهایت شما می توانید بازخورد آن را روی صفحه نمایش مشاهده کنید.
در واقع شما مشاهده خواهید کرد که چگونه می توان عملکرد مغز و امواج مغزی را تحت کنترل گرفت و عملکرد آن را بهبود بخشید.
در واقع با انجام این روش فرد به این توانایی می رسد که تمام عواملی که باعث می شود تمرکز فرد کاهش پیدا کند را شناسایی و حذف کند.

بیشتر بخوانید
درمان اختلال دو قطبی با نوروفیدبک

مزایای روش نوروفیدبک برای افزایش تمرکز

مهم ترین مزایایی که می توان برای روش نوروفیدبک نام برد موارد زیر می باشد:

 •  بدون درد: زمانی که سنسور ها یا الکترود ها به پوست سر نصب می شود هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد.
  بدون عارضه: این روش درمانی بر عکس سایر روش های درمانی دیگر عارضه خاصی را به همراه نخواهد داشت. مثلا دارو درمانی دارای عارضه هایی است که در نوروفیدبک این عارضه ها منتفی خواهد بود.
 • دوام و ماندگاری اثر نوروفیدبک برای افراد طولانی تر از سایر روش درمانی است. در واقع به محض این که دارو ها قطع شود اثرات درمانی نیز از بین می رود. اما در این روش تا زمانی که افراد بتوانند فرایند مثبت تفکر را حفظ کنند و محیط مثبتی را برای خود فراهم کنند می توانند از نتایج مثبت درمانی نروفیدبک بهره مند شوند.
 • بدون محدودیت سنی؛ در این روش می توان بسیاری از افراد را در طیف های سنی مختلف تحت درمان قرار داد. اما به هرحال به توانایی های شناختی افراد در انجام تکنیک های نوروفیدبک نیز بستگی دارد. مثلا افراد بالغ و بزرگسال بهتر می توانند تکنیک ها را انجام دهند.

هزینه نوروفیدبک برای افزایش تمرکز

برخی از افرادی که تصمیم دارند در جلسات درمانی نوروفیدبک شرکت کنند از هزینه های درمانی آن می پرسند. هزینه های دریافتی از سوی مراکز درمانی و درمانگران بر اساس معیارهای مختلفی تعیین می شود.

 • تعداد جلسات درمانی؛ در واقع تعداد جلسات درمانی در افراد مختلف متفاوت می باشد. زیرا که در برخی از افراد تعداد جلسات بیشتری برای دریافت پاسخ درمانی لازم است. از این رو هزینه ها افزایش خواهد یافت.
 •  میزان تخصص و تجربه درمانگر؛ برخی از درمانگران به دلیل این که تجربه زیادی در زمینه درمان با روش نوروفیدبک دارند هزینه های درمانی متفاوت تری را نسبت به درمانگران جوان و کم تجربه دریافت می کنند.
بیشتر بخوانید
نوروفیدبک

بنابراین در ابتدا نیاز است که مشاوره های ابتدایی را از سوی درمان گر دریافت کنید. در نهایت هزینه های نهایی به شما اعلام می شود.

انواع موارد کاربرد نوروفیدبک

نوروفیدبک در درمان بسیاری از بیماری های دیگر کاربرد دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر است:

 1.  افسردگی
 2. اضطراب
 3. بی خوابی و اختلالات خواب
 4.  صرع
 5.  افزایش حافظه و توان یادگیری
 6.  دندان قروچه
 7.  اختلالات بیش فعالی
 8.  درمان اختلال استرس پس از سانحه
 9.  پرخاشگری
 10.  اعتیاد؛ یکی از مهم ترین موارد کاربرد نوروفیدبک درمان اعتیاد می باشد. زیرا که در این روش با بکار گیری تکنیک هایی خاص، آموزش هایی به افراد درگیر اعتیاد داده می شود که می توانند با بکاربستن آن تکنیک ها وابستگی های روانی و إهنی خود را نسبت به مواد از بین ببرند.
  همانطور که می دانید اعتیاد از دو جنبه فرد را درگیر می کند. یکی جسم دیگری ذهن و مغز. در این روش فرد یاد می گیرد که تمایل روانی و ذهنی خود را نسبت به مواد مخدر کنترل کند. در نتیجه بدن نیز از وابستگی نسبت به مواد مخدر رها می شود. خوش بختانه بسیاری از افراد توانسته اند با این روش به بهبود وضعیت اعتیاد خود کمک کنند.

 

خاتمه
یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه درمان بیماری ها با روش نوروفیدبک یادآور شویم این است که این روش درمانی از سوی بسیاری از بهترین متخصصین و درمان گران مورد تایید است. از این رو تمامی کسانی که نگران عارضه های احتمالی این روش درمانی هستند باید بدانند که نوروفیدبک از ایمن ترین و بی خطر ترین روش های درمانی است.
اما توصیه ما این است که حتما برای انجام این روش درمانی نزد متخصصین مربوطه بروید و درمانگرانی که تجربه بشتری دارند را انتخاب کنید. درمانگرانی که توانمندی های خود را در کارنامه کاری موفق خود به اثبات رسانیده اند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =

Call Now Button