کلینیک بهروان » درمان با بیوفیدبک » همه چیز درباره بیوفیدبک
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز درباره بیوفیدبک

مقدمه

آیا شما همیشه از فشار خون بالا شکایت دارید؟ آیا از اضطراب و استرس زیاد در بیشتر مواقع به دلیل درگیری‌های فکری، رنج می‌برید؟ آیا در ماهیچه و عضلات خود احساس تنش و یا درد می‌کنید؟ علائم و اختلال‌های زیاد دیگری در بدن ما مانند مشکلات خواب، افسردگی، وسواس، بیش فعالی، کمبود تمرکز، اختلالات یادگیری، اختلال اوتیسم، خشم و‌… وجود دارد که باعث می‌شود برای پیدا کردن راه‌ حلی برای بهبود و درمان خود، به مراکز کلینیکی مراجعه کنیم. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تجهیزات درمانی، روش‌های گوناگونی برای درمان انواع بیماری‌ها برای افراد وجود دارد که بسیار مطلوب و خوش‌آیند است و هر روز شاهد موارد بیشتری از روش‌های درمانی خواهیم بود. در این مقاله می خواهیم با شما در مورد اینکه بیوفیدبک چیست و چه می‌کند؟ از یکی دیگر از روش‌های درمانی در دنیای پزشکی، صحبت کنیم:

بیوفیدبک چیست و چه می‌کند؟

در علم پزشکی بیوفیدبک به تکنولوژی و روش‌درمانی گفته می‌شود که به وسیله آن علائم و مشکلات روانشناختی بیماران برطرف شده و بهبود می‌یابد. در این روش بیمار با شناخت و آگاهی از علائم عملکرد زیستی خود، بسته به شرایط،موقعیت و انتظارات بیمار، خود در درمان و جلوگیری از علائم، خودکفا خواهد شد. این موضوع ما در درک اینکه بیوفیدبک چیست؟، کمک می‌کند تا بتوانیم با آگاهی بیشتر، گام درستی را در راه درمان اختلالات خود و بیماران برداریم. در این روش پزشکان و متخصصان فیزیوتراپی بوسیله دستگاه بیوفیدبک این درمان را انجام می‌دهند و با استفاده از این متد به بهبود سلامتی افراد و تغییرات نامحسوس در بدن آنان کمک خواهند کرد. این دستگاه با وصل کردن سنسور‌های الکترونیکی به بدن از طریق پوست، اطلاعات لازم از بدن بیمار را دریافت می‌کند. باید گفت استفاده ار دستگاه مناسب بیوفیدبک برای این کار بسیار حائز اهمیت است و باید برقراری ارتباط با بدن به‌گونه ای باشد که سنسورها تمامی سیگنال‌های بدن بیمار را دریافت نمایند. این سیگنال‌ها پس از ورود به سیستم کامپیوتر تحلیل و پردازش می‌شوند و به صورت صوتی، تصویری و یا باز‌های مختلف به بیمار نمایش داده و پزشک یا فیزیوتراپ می‌تواند از طریق اعداد و نمودارهای ثبت شده در دستگاه مورد را بررسی و در درمان، تقویت و جلوگیری از  آن به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید
درمان واژینیسموس با بیوفیدبک و نوروفیدبک

کاربرد بیوفیدبک چیست؟

شاید شما می‌خواهید بدانید که کاربرد بیوفیدبک چیست و برای کدام اختلالات، درمانی مفید به حساب می آید.

روش بیوفیدبک این امکان را به بیمار می‌دهد تا با توجه به شناسایی عملکرد خود مختار فیزیولوژیک، توانایی کنترل ارادی این اعمال را در بدن خود بدون استفاده از دارو، داشته باشد. اختلالاتی که در بدن باعث می‌شود درمان بیوفیدبک موثر واقع شود، شامل:

 • عدم کنترل و بی‌اختیاری ادرار و یا مدفوع
 • یبوست
 • ضعف عضلات تحتانی لگن
 • سردرد با منشا میگرنی
 • سرع
 • سردرد‌های ناشی از تنش
 • افسردگی
 • سکته مغزی
 • فلج مغزی
 • استرس
 • چسبندگی رحم و مثانه
 • اختلالات کم توجهی
 • درد‌های لگنی در بارداری
 • فشار خون
 • رکتوسل و سیستوسل

برای نمونه:

کاربرد بیوفیدبک برای کنترل افسردگی، استرس و عوارض‌های بعد از آن که قابلیت تشدید دوباره بیماری را دارد، بسیار تأثیرگذار است.

استرس‌های حاد می‌تواند عواقب وسیع و سختی را برای بیمار مانند کاهش سطح ایمنی، بیماری قلبی و عروقی، اختلالات روحی، مشکلات گوارشی و اختلال خواب، ایجاد کند. با آموزش روش کنترل برای پاسخ به این نوع از بیمار‌ی‌ بوسیله بیوفیدبک، می‌توانید کمک بزرگی به درمان خود و بیماران کنید.

دستگاه بایوفیدبک

با دستگاه بیوفیدبک آشنا شوید.

روش‌های انجام بیوفیدبک کدام اند؟

خیلی از بیماران در مورد اینکه روش‌های بیوفیدبک چیست و چگونه انجام می‌شود؟، از پزشکان خود سوالات متعددی می‌کنند؟ باید گفت که این تکنولوژی پزشکی برای بازخورد زیستی بیماران، به طریق مختلفی عمل می‌کند:

از طریق امواج الکتریکی مغزی

در روش امواج مغزی با استفاده از دستگاه الکتروانسفالوگراف حس‌گرهای پوست سر برای کنترل امواج مغزی شما، استفاده می‌گردد.

بیشتر بخوانید
درمان واژینیسموس با بیوفیدبک و نوروفیدبک

 از طریق تنفسی

درروش تنفسی نوارهایی در نزدیکی شکم و قفسه سینه شما گذاشته می‌شود تا الگوهای تنفسی و میزان تنفس شما را کنترل کنند.

از طریق امواج الکتریکی قلب

در روش امواج الکتریکی قلب با استفاده از دستگاه الکتروکاردیوگرافی حس‌گرهایی که روی قفسه سینه، پایین تنه یا مچ بیمار گذاشته می‌شود، اندازه ضربان قلب و چگونگی تغییر ضربان قلب بررسی می‌گردد.

 از طریق دمای پوست بدن

در روش دمای پوست بدن، حس‌گرهای به انگشتان دست یا پای شما وصل می‌گردد. با این شیوه جریان خون در پوست شما را محاسبه می‌کنند. از آنجا که هنگام بروز استرس در بیمار، درجه حرارت کاهش می‌یابد، می‌تواند به شما کمک کند که روش‌هایی برای آرام سازی خود، آغاز نمایید.

از طریق فعالیت غدد

در روش امواج الکترونیکی فعالیت غدد با استفاده از دستگاه الکترودرموگراف سنسور‌هایی در کنار انگشتان، کف یا مچ دست شما گذاشته می‌شود تا فعالیت غدد و میزان تعریق روی پوست شما را محاسبه می‌کنند و شما را از اضطراب آگاه خواهند کرد.

از طریق امواج الکتریکی عضلات

در روش امواج الکتریکی عضلات با استفاده از دستگاه الکترومیوگرافی حس‌گرهایی بر روی عضلات اسکلتی بیمار برای کنترل فعالیت الکتریکی که باعث انقباض عضله می‌گردد، گذاشته می‌شود.

از طریق پاسخ الکتریکی پوست

 از طریق جریان خون مغزی

از طریق گردش خون

در یک جلسه معمولا بازخورد زیستی 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.  طول و تعداد جلسات بستگی به شرایط بیمار و سرعت یادگیری در کنترل ومهار واکنش های بدنی، خواهد بود.

 سخن آخر

افراد می‌توانند آموزش بیوفیدبک را در مرکزهای تخصصی فیزیوتراپی و بیمارستان، دریافت کنید. در نهایت ، شما قادر خواهید بود تکنیک‌های بازخورد زیستی را به تنهایی یاد بگیرید و تمرین کنید.

بیشتر بخوانید
درمان واژینیسموس با بیوفیدبک و نوروفیدبک

اگر بازخورد زیستی برای شما موفقیت آمیز باشد، ممکن است به شما در کنترل علائم بیماری کمک کند و یا میزان دارویی را اگر استفاده می کنید، کم‌ کنید.

فقط به یاد داشته باشید که شما نباید درمان پزشکی خود را بدون مشورت با پزشک، متوقف کنید.

امروزه سازمان بهداشت جهانی FDA دستگاه‌های زیادی را جهت مشکلات و اختلالات روانشناختی بیماران برای مصارف خانگی بدون تنظیم به بازار عرضه می‌کند.  بنابراین شما باید قبل از اینکه از روش بیوفیدبک درمانی در خانه استفاده کنید، در مورد انواع دستگاه‌ها با پزشک و متخصص فیزیوتراپ خود، مشورت کنید تا بهترین عملکرد را داشته باشید.شما باید دقیقا بدانید که بیوفیدبک چیست؟ چه روش‌هایی برای استفاده دارد و برای چه اختلالاتی در افراد، استفاده می‌گردد.

 منبع:

www.mayocilinic.org

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

Call Now Button