کلینیک بهروان » درمان با نوروفیدبک » توانبخشی شناختی با افراد اوتیسم با عملکرد بالا
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

توانبخشی شناختی با افراد اوتیسم با عملکرد بالا

افراد مبتلا به اوتیسم (خصوصا در بزرگسالان) دارای اختلالات قابل توجهی در پردازش اطلاعات اجتماعی و غیر اجتماعی هستند که درمان های کمی برای آنها ایجاد شده است.

اختلال طیف اوتیسم با اختلالات قابل توجهی در تعامل اجتماعی، نقایص ارتباطی کلامی و غیرکلامی و علایق و رفتارهای محدود و تکراری مشخص می شود (انجمن روانپزشکی آمریکا ، 2000). زیربنای این اختلالات رفتاری اساسی، نقایص اصلی مبتنی بر عصب شناختی در پردازش اطلاعات اجتماعی و غیر اجتماعی است که منجر به ناتوانی عملکردی قابل توجهی در طول عمر افراد مبتلا به می شود و با هزینه های زیادی برای جامعه (گانز، 2007). در حالی که پیشرفت هایی در زمینه شناسایی زود هنگام و رویکردهای مداخله ای در تلاش برای محدود کردن تأثیر اوتیسم  بر افراد و خانواده های آن ها حاصل شده است، لازم به ذکر است که افراد در بزرگسالی به دلیل اوتیسم با چالش های قابل توجهی روبرو هستند که منجر به بیکاری یا کم کاری، عملکرد تحصیلی ضعیف، عملکرد اجتماعی محدود و کیفیت زندگی ضعیف می شود.

اختلال اوتیسم چیست؟

برای مدت طولانی فقط افرادی که دارای علائم بسیار شدید بودند، اوتیسم تشخیص داده شدند. از دهه 1990، فرم های خفیف تری از جمله اوتیسم با عملکرد بالا و سندرم آسپرگر شناخته شد که علائم آن ها تقریباٌ یکسان است. سپس در سال 2013، انجمن روانپزشکی آمریکا، اختلالات مربوط به اوتیسم را در یک اصطلاح گروه بندی کرد.

مبتلایان به اوتیسم

در مورد اختلال اوتیسم بیشتر بدانید.

علائم افراد مبتلا به اوتیسم

  •  افراد دسته بندی شده در طیف اوتیسم، افرادی که عملکرد بالایی دارند با تعامل و ارتباطات اجتماعی با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند.
  • آن ها به طور طبیعی نشانه های اجتماعی را نمی دانند و ممکن استدر عشق ورزیدن ناتوان باشند.
  • ممکن است از یک موقعیت اجتماعی چنان استرس بگیرند که بهم بریزند.
  • ارتباط چشمی یا گفتگوی کوچکی برقرار نمی کنند.
  • افراد در این طیف که دارای عملکرد بالایی هستند نیز می توانند بسیار به نظم و ترتیب متعهد باشند.
  • ممکن است عادت های تکراری و محدودکننده ای داشته باشند که به نظر دیگران عجیب است.
  • هم چنین جالب است بدانید طیف گسترده ای از نحوه کار آن ها با مدرسه و کار وجود دارد. برخی در مدرسه بسیار خوب عمل می کنند، در حالی که دیگران بیش از حد تحت فشار قرار می گیرند و نمی توانند تمرکز کنند. برخی می توانند یک شغل را حفظ کنند و دیگران انجام آن را واقعاً سخت می دانند. همه چیز به شخص و شرایط بستگی دارد. اما حتی برای فردی در این طیف که می تواند کارهای زیادی انجام دهد.

اوتیسم با عملکرد بالا

“اوتیسم با عملکرد بالا” یک اصطلاح پزشکی نیست که بنا بر تشخیص های بالینی انجام شده باشد. پس می تواند در مورد افراد مبتلای بحث کند که مهارت های اساسی زندگی را به خوبی فرا گرفته اند و برای اعمال ساده ای هم چون: غذا خوردن، لباس پوشیدن و سایر کار های شخصی نیاز به کمک از دیگران ندارند و به طور مستقل اقدام به انجام چنین فعالیت های روزمره ای می کنند.

بیشتر بخوانید
درمان اختلال دو قطبی با نوروفیدبک

هم چنین به طور کلی می توان گفت: یک طیف وسیعی و نا همگون از توانمندی های شناختی دارند نظریه های مختلفی وجود دارند که یکی از آن مهم ترین نظریه ها نقص کارکرد های اجرایی مغز در این افراد است.

توانبخشی شناختی چیست؟

توانبخشی شناختی نشان دهنده یک رویکرد بالقوه موثر برای اصلاح آسیب های پردازش اطلاعات در افراد مبتلا به اوتیسم بدون توانایی ذهنی عمومی است. رویکردهای توان بخشی شناختی در سایر جمعیت های دارای اختلال عصبی، از جمله آسیب مغزی و سکته مغزی، اختلال شناختی خفیف، ،نارسایی های و اسکیزوفرنی، چنین رویکردهایی از تمرینات مبتنی بر رایانه و / یا گروهی استفاده می شود که برای بهبود زمینه های مختلف عملکرد شناختی اجتماعی و غیر اجتماعی از طریق تمرین تکراری و آموزش استراتژیک طراحی شده است. یک رویکرد توانبخشی به خصوص امیدوار کننده که در اصل برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی با پتانسیل اثربخشی در بزرگسالان کلامی مبتلا به اوتیسم ایجاد شده است ، درمان شناختی است.

توانبخشی شناختی در واقع یک تلاش علمی و نظام مند برای بهبود نارسایی های شناختی در افراد است و پس از آن انتظار داریم که مشارکت افراد پس از این آسیب های شناختی افزایش یابد.

عملکرد های شناختی هم یک طیف وسیعی از عملکرد مغز انسان است که می تواند شامل توجه و تمرکز، حافظه یادگیری و حل مسئله و تصمیم گیری و اقسام دیگری هم باشد.

* نکته مهم این است که هر کدام از این کارکرد ها که ذکر کردیم انواع مختلفی دارند.

به عنوان مثال: ما پنج نوع توجه و تمرکز داریم نه صرفا یک نوع توجه و تمرکز چرا که ممکن است فری در توجه انتخابی مشکلی داشته باشد اما در توجه تقسیم شده یا توجه پایدار مشکل عمده ای نداشته باشد.

بیشتر بخوانید
هزینه نوروفیدبک چقدر است؟

در این فرآیند توانبخشی شناختی ابتدا ارزیابی و سنجش دقیقی از این عملکرد شناختی گفته شده را داریم و در ادامه برای برنامه های تقویتی و جبرانی برای بهبود عملکرد آسیب دیده را در نظر می گیریم.

کارکرد های اجرایی مغز

این نوع از کارکرد های شامل موارد زیر می شوند:

 حافظه فعال

حافظه فعال ظرفیت نگهداری و پردازش اطلاعات در ذهن را بر عهده دارد. به نظر می رسد در افراد اوتیسم حافظه فعال آسیب می بیند.

 انعطاف پذیری شناختی

مورد بعدی از کارکرد های اجرایی انعطاف پذیری شناختی است که شامل توانایی جابه جایی و انتقال بین افکار و ایده و رفتار های مختلف است زمانی که انعطاف پذیری پایین باشد افراد در واقع به شکل عادت گونه ای شروع به تکرار می کنند و توانمندی جا به جایی یا حذف آن عادات را ندارد.

 بازداری

مورد آخر کارکرد های اجرایی شامل بازداری یعنی توانایی مهار محرک های مزاحم و غلبه بر رفتار های عادت گونه است که مجموع این سه کارکرد ها را کارکرد های اجرایی در نظر می گیرند. به نظر می رسد در افراد اوتیسم این کارکرد ها آسی دیده است

نحوه توانبخشی شناختی افراد اوتیسم با عملکرد بالا

در ابتدا یک ارزیابی دقیق از توانمندی های نشاختی که ذکر شد صورت می گیرد و بعد از مشخص شدن نقاط ضعف و قوت افراد در آن مهارت های شناختی برنامه های تقویتی و جبرانی برای بهبود آن عملکرد ها صورت می گیرد.

نتیجه گیری

با انجام چنین متود های درمانی جدیدی می توان به تمامی این اختلالات روانی خاتمه داد یا این که در موارد شدید تری می توان به بهبود کمیت ود کیفیت زندگی بپرداخت.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پنج =

Call Now Button