کلینیک بهروان » درمان با نوروفیدبک » در مورد بیماری آلزایمر بیشتر بدانید
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

در مورد بیماری آلزایمر بیشتر بدانید

آیا اخیراً شما یا یکی از عزیزان مبتلا به آلزایمر مبتلا شده اید؟ آلزایمر یک بیماری پیشرونده است که حافظه و سایر عملکردهای مهم ذهنی را ضعیف می کند. در ابتدا ممکن است کسی که به بیماری آلزایمر مبتلا است دچار سردرگمی خفیف و مشکل در به خاطر سپردن شود. اما سرانجام، افراد مبتلا حتی ممکن است افراد مهمی را در زندگی خود فراموش کنند و دچار تغییرات چشمگیر شخصیت شوند.

همه چیز در مورد آلزایمر

آلزایمر این بیماری خاموش

بیماری آلزایمر چیست؟

با توجه به مطالعات انجام شده بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است هم چنین مجموعه ای از اختلالات مغزی که باعث از بین رفتن مهارت های فکری و اجتماعی می شوند. در بیماری آلزایمر، برخی از سلول های مغزی تحلیل رفته و به مرور زمان می میرند و همین امر باعث کاهش مداوم حافظه و عملکرد ذهنی می شوند.

توجه داشته باشید، آلزایمر فقط بیماری مربوط به افراد مسن و سن بالا نیست. حداکثر 5 درصد از افراد مبتلا به این بیماری دچار آلزایمر زودرس هستندکه اغلب در سنین 40 یا 50 سالگی ظاهر می شود.

طبق گزارش انجمن آلزایمر این بیماری، نوعی زوال عقل است که 5 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد. اختلال پیشرونده، کشنده، که بیشتر افراد سالمند 65 سال به بالا را درگیر می کند، ششمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است. برخی از داروها برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری تأیید شده اند، اما محققان هنوز در جستجوی اطلاعات بیشتر در مورد روند بیماری و یافتن درمان هستند.

علائم آلزایمر کدام اند؟

شایع ترین علامت اولیه آلزایمر، دشواری در یادآوری اطلاعات تازه آموخته شده است.

بیشتر بخوانید
تفاوت نوروفیدبک با بیوفیدبک

علائم هشدار دهنده دیگر بیماری آلزایمر نیز می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • از دست دادن حافظه کوتاه مدت، که زندگی روزمره را مختل می کند.
  • ایجاد چالش هایی در برنامه ریزی یا حل مشکلات
  • مشکل در انجام کارهای آشنا در خانه، محل کار یا اوقات فراغت
  • سردرگمی با زمان یا مکان
  • مشکل در درک تصاویر بصری و روابط فضایی
  • مشکلات در صحبت کردن یا نوشتن
  • کناره گیری از کار یا فعالیت های اجتماعی
  • تغییر روحیه یا شخصیت

اگر به موقع و در مرحله خفیف بیماری تشخیص داده شود، می توان از نوروفیدبک برای حفظ توانایی شناختی، از جمله حفظ حافظه و استدلال استفاده کرد.

درمان نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یک درمان ساده، بدون درد، بدون دارو و غیرتهاجمی است. با استفاده دستگاه EEG یا امواج مغزی را این بیماری را کاهش می دهد. شرطی سازی عملیاتی از بازخورد شنیداری و بصری برای پاداش دادن به امواج مغزی هنگام تغییر جهت در جهت مطلوب برای بهبود خلق و خو، اضطراب، حافظه و استدلال استفاده می کند. فرد یاد می گیرد که با کمک بازخورد دیداری و شنیداری امواج مغزی خود را کنترل کند.

لازم به ذکر است: آموزش نوروفیدبک ساده، بدون درد، بدون دارو، غیرتهاجمی است و در واقع هیچ عارضه جانبی مضری در پی ندارد.

دستگاه کنترل نوروفیدبک

دستگاه درمانی نوروفیدبک

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

نوروفیدبک راهی برای آموزش و بهبود فعالیت مغز است.

اصول اساسی نحوه کار نوروفیدبک آموزش و بازخورد است.

ارتباط بین گروه های سلول در مغز باعث ایجاد افکار، احساسات، اعمال و احساسات می شود. این فعالیت به صورت امواج مغزی قابل شناسایی است، تکانه های الکتریکی تولید شده توسط فعالیت مغز شما است.

در طول جلسه نوروفیدبک، حسگرها امواج مغزی شما را تشخیص می دهند تا مغز شما را در عمل ببینند. یک کامپیوتر فعالیت مغز شما را با اهداف یا اهدافی که می خواهید به آن ها برسید مقایسه می کند.

بیشتر بخوانید
نقشه مغزی

از طریق این روش ساده، شما می آموزید که چگونه امواج مغزی را که با عملکرد پایین همراه است را تقویت کنید و امواج مغزی را که با عملکرد مطلوب مغز همراه هستند افزایش دهید. دقیقاً مانند: تمرینات بدنی باعث تقویت و رشد عضلات خاص می شود، هرچه بیشتر مغز شما برای رسیدن به موقعیتی راحت تر و کارآمدتر تمرین کند، بهتر و قوی تر می شود.

درمان آلزایمر با نوروفیدبک چگونه است؟

روش نوروفیدبک که برای آموزش و درمان اختلالات مغزی بیماران آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد، همان روش سایر موارد عصبی است. تقویت مثبت برای تغییر تدریجی عملکرد مغز بیمار بسیار موثر و کارآمد است.

ارزیابی کاملی برای تعیین مشکلاتی که فرد همراه با سابقه بیماری مغزی، ژنتیکو وراثت، سابقه خانوادگی و ارزیابی عملکرد مغز تجربه می کند، انجام می شود. (QEEG) برای جمع آوری داده ها در شرایط مختلف مانند: چشم بسته، چشم باز، خواندن و انجام یک کار عملی انجام می شود. نوروتراپیست در یک مرکز نوروتراپی در تهران، به نتایج نحوه کار امواج مغزی نگاه می کنیم و نتایج را بر اساس یک پایگاه داده مشخص که همان سن، جنس و توانایی فرد است، اجرا می کنیم. ما این جهت درمانی را براساس علائم فرد و (QEEG) تعیین می کنیم.

درمان آلزایمر با نوروفیدبک چقدر طول می کشد؟

در ابتدا باید گفت طول جلسات آموزشی نوروفیدبک به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارت اند از:

سن و سلامتی بیمار و هم چنین میزان پیشرفته بودن آلزایمز، بستگی دارد.

با توجه به موارد فوق در می یابیم که تعداد متوسط ​​جلسات برای ایجاد یک تغییر قابل توجه در حدود 20-30 جلسه است. افرادی که نگرانی های دیگری دارند باید تشخیص دهند که نوروفیدبک به تنهایی نمی تواند همه کارها را انجام دهد و باید درک و درمان جامعی از مشکلات کلی سلامتی وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
توانبخشی شناختی با افراد اوتیسم با عملکرد بالا

چه تعداد از افراد می توانند جلسه نوروفیدبک را انجام دهند؟

یک فرد می تواند یک جلسه نوروفیدبک را به اندازه دو بار در روز و حداقل با دو ساعت وقفه در این بین انجام دهد. توصیه می شود فرد سعی کند حداقل نوروفیدبک را دو یا سه جلسه انجام دهد.

سوالات متداول

آیا آلزایمر با پیر شدن همراه است؟

خیر چنین امری صادق نیست، پیری باعث زوال عقل نمی شود، اما زوال عقل غالباً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد. زوال عقل به سادگی به شرایط زوال ذهنی اشاره دارد که آنقدر شدید است که فعالیت های روزمره زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

آیا آلزایمرغیرقابل برگشت است؟

گاهی اوقات، برخی از اشکال زوال عقل یا کاهش شناختی می تواند به دلیل افسردگی، عوارض جانبی دارو، سو مصرف الکل، عدم تعادل تیروئید و کمبود ویتامین رخ دهد. عاقلانه است که یک متخصص پزشکی آن را به طور کامل تشخیص دهید. پزشک مراقبت های اولیه ممکن است شما را برای درمان به یک نوروتراپیست با تجربه و متبحر ارجاع دهد.

نتیجه گیری

اگر شما یا یکی از عزیزان در حافظه خود مشکل دارید، علائم فراموشی حاد دارید یا در مراحل اولیه تشخیص آلزایمر هستید، تکنیک نوروفیدبک ممکن است به بهبود عملکرد مغزی کمک کند. آموزش نوروفیدبک غیرتهاجمی و بدون درد است، چنانچه شما در تهران زندگی می کنید، می توانید از یک متخصص نوروتراپیست که در یک کلینیک نوروتراپی فعالیت می کند کمک بگیرید آن ها با تاییدیه و مجوز رسمی صادره از نظام پزشکی مشغول به فعالیت و خدمت رسانی به افراد هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

منابع:

1:

https://carltonneurofeedbackcenter.com/neurofeedback-training-and-alzheimers-disease/#:~:text=Neurofeedback%20training%20relies%20on%20the,memory%2C%20recall%2C%20and%20recognition.

2:

http://www.neurofeedbackcentersantafe.com/services-view/alzheimers-dementia/

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − شش =

Call Now Button