کلینیک بهروان » درمان با نوروفیدبک » درمان اختلال دو قطبی با نوروفیدبک
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان اختلال دو قطبی با نوروفیدبک

اختلال دو قطبی نوعی بیماری روانی که تاثیر بسیار زیادی بر روی کمیت و کیفیت زندگی انسان ها بر جای می گذارد، به همین خاطر افراد سعی می کنند روش ها متعددی آن را از بین ببرند. حال آن که درمان با روش های نوین و بی عوارض به شدت مورد استقبال قرار می گیرد. نوروفیدبک هم یکی از این شیوه های درمانی جدیدی است که تا کنون با میزان بالای از موفقیت درمانی همراه بوده است. درمان نوروفیدبک بدون هیچ گونه عوارض جانبی و با نتایج مثبتی همراه است تا حدی که نوید بازگستن به زندگی را به افراد می دهد و با امیدی دوباره با تکنیک خود تنظیمی مغزی شفا بخشی روانی رقم می خورد.

چنانچه می خواهید در مورد این روش درمانی موثر بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می دهیم مطالعات فراوانی در این موردداشته باشید از جمله این مقاله نیز می تواند کمک شایانی به شما مخاطبین عزیز در جهت آگاهی بخشی های عمومی کند.

 

اختلال دو قطبی چیست؟

در ابتدا بهتر است بدانید که در گذشته های نه چندان دور که پژوهش های فراوانی در این باب صورت نگرفته بود محققین از این نوع اختلال تحت عنوان ” افسردگی – شیدایی” یاد می کردند.

اختلال دو قطبی یکی از انواع اختلالات روانی است که با خلق و خوی افراد در ارتباط است.

به طور کلی همانطور که از نامش هم پیداست فرد دو قطب افسردگی و شیدایی را به صورت نا متناهی تجربه می کند.

بر اساس تحقیقاتی اخیراٌ در این رابطه انجام شده است محققین دریافته اند کسانی که دچار چنین اختلالی هستند با دو حالت شیدایی و افسردگی بیش از اندازه دست و پنجه نرم می کند یعنی حد تعادل را در هر کدام از خلق ها می گذرانند. نوسانات رفتاری بسیاری هم در این افراد مشهود است.

بیشتر بخوانید
درمان افسردگی

آن دسته از کسانی که با این گونه افراد مبتلا به این اختلال زندگی می کنند به صورت مداوم یک وضعیت افراطی را تحمل می کنند و حتی شاید فرد مبتلا به از حالت های جنون آمیز خود بی اطلاع باشد و پس از مدتی از انجام کار ها و رفتار خود شوکه می شود.

علائم اختلال دو قطبی

به صورت یقین نمی توان گفت که اختلال دو قطبی علائم مشخصی دارد چرا که در پاره ای از موارد مشاهده شده است که کسانی درگیر این عارضه بوده اند هیچ یک از علامت های معمول را نداشتند. اما نشانه های که در مورد این افراد تا کنون گزارش شده اند.

لازم به ذکر است که اپیزود های افسردگی و شیدایی هر کدام ممکن است مدتی معادل چندین هفته یا چند ماه طول بکشد و هیچ زمان ثابتی برای ماندن در هر کدام وجود ندارد.

 1. علائمی که در دوره افسردگی مشاهده شده است عبارت اند از:
 • مبتلایان به این اختلال می توانند میزان بالایی از تحریک پذیری را تجربه کنند.
 • احساسات غم و ناامیدی
 • اختلال در تمرکز و یادگیری
 • بی رغبتی به انجام کار های روز مره
 • احساس بدبینی شدید نسبت به همه چیز
 • کاهش شدید اعتماد و عزت نفس
 • احساس گناه و بی ارزشی
 • اختلال در خواب
 • کاهش اشتها
 • هجوم افکار مزاحم و خودکشی
 • توهم و تفکر آشفته و غیر منطقی
 • افت شدید انرژی و خلق و خو
 1. مرحله شیدایی اختلال دو قطبی علائم زیر را شامل می شود:
 • احساسات سرخوشی
 • تند تند صحبت کردن
 • انرژی مضاعف
 • احساس ارزشمندی
 • حواس پرتی و پرش فکری
 • تصمیم گیری های عجولانه و به تبع آن خطرآفرین

ذکر یک نکته الزامیست: تمامی موارد مذکور به صورت قطعی نیست و الگو های رفتار در هر کس با توجه به زیست اجتماعی و ژنتیک خود متفاوت است.

جالب است بدانید کسانی که دو قطبی هستند ممکن است دوره افسردگی را منظم تر از دوره شیدایی تجربه کنند. البته که ممکن است بین مرحله افسردگی و شیدایی گاهی اوقات وقفه ای می افتد که فرد روحیه طبیعی و تعادل را دارد. هم چنین کسانی که از این نوع اختلال روانی رنج می برند به ندرت می توانند به صورت ثابت در جایی مشغول باشند و اغلب اوقات روابط متشنج و ملتهبی دارند.

بیشتر بخوانید
اختلال خواب

علت ابتلا به اختلال دو قطبی چیست؟

با توجه به پیشرفت علم و پژوهش های متعدد صورت گرفته هم چنان هم هلت مشخص و دقیقی از ابتلا به این اختلال وجود ندارد اما می توان به برخی از عواملی که ممکن است در بروز آن دخیل باشند، اشاره کرد:

 • عوامل ژنتیکی و وراثتی در افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به ایت عارضه را دارند بسیار تاثیر گذار است هم چنان که محققان در تلاش اند ژن هایی را کشف کنند که ممکن است در ایجاد اختلال دوقطبی نقش داشته باشند.

فاکتور های دیگری هم خطر ابتلا به این اختلال را بیش از پیش افزایش می دهند که عبارت اند از:

 • تجربه استرس و اضطراب شدید مانند: غم فقدان عزیزان یا مصرف مواد مخدر آسیب زا

اختلال دو قطبی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این اختلال روانی معیار های وجود دارد که به عنوان تست اختلال دو قطبی قلمداد می شود. این معیار ها توسط روانشناس و روانپزشک مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت به تشخیص آن دست می یابند.

درمان اختلال دو قطبی

همه ما می دانیم که بیماری اختلال دو قطبی یک بیمار همیشگی نیست و امکان درمان دارد و در این راستا راهکار های درمانی بسیاری وجود دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. رواندرمانی توسط روانشناس متبحر و با تجربه
 2. دارو درمانی، با شروع مصرف دارو ها بسته به میزان شدت درگیری با این اختلال خلق و خو متعادل می شود.
 3. در صورت افکار خودکشی و آسیب زدن به خود قوت می گیرد و در نهایت منجر به آسیب های روانی و جسمی شدید تری می شود روانپزشک دستور به بستری شدن را صادر می کند.
 4. تغییر در سبک زندگی و پیش گرفتن الگو های سالم
 5. حمایت و پشتیبانی خانواده ها

درمان اختلال دو قطبی با نوروفیدبک

کسی که به اختلال دو قطبی مبتلا است برای ادامه حیات و زندگی خود نیاز به درمان دارند، روش درمانی موثر و بدون هیچ گونه عوارض جانبی می تواند گزینه بسیار مناسبی برای افراد در گروه های سنی مختلف باشد پس با استفاده از دستگاه های نوروفیدبک، درمانجو با تکنیک خود تنظیمی مغز در طی تعداد جلسات متعدد موفق به خلاصی از این عارضه می شود.

دستگاه کنترل نوروفیدبک

دستگاه درمانی نوروفیدبک

نوروفیدبک در واقع همان نوعی از بایوفیدبک است که بازخورد امواج مغزی را در قالب دو مانیتور جدا گانه به درمانگر می رساند و بعد مغز در شرایط رو به رو شدن با امواجی که نا هنجاری ها را نمایش می دهد می آموزد چگونه هر یک از آن ها را برطرف کند.

 

بیشتر بخوانید
وسواس فکری

در صورت عدم درمان اختلال دو قطبی

خوب است بدانید کسی از اختلال دو قطبی رنج می برد و در طولانی مدت درمان نشود ممکن است به مشکلات جدی در زندگی شخصی و اجتماعی دچار شود.

 • اقدام به خودکشی
 • روابط آسیب زا
 • وارد کردن ضربه روحی به اطرافیان، جزو عوارض عدم درمان محسوب می شود.

چگونه می توان از ابتلا به اختلال دو قطبی پیشگیری کرد؟

در صورتی که در همان ابتدا با علائم این عارضه مواجه شدید در اسرع وقت به متخصص روانشناسی و روانپزشک مراجعه کرده و از حاد شدن علامت های آن جلوگیری کنید. حتی برای این کار می توانید از خانواده و اطرافیان و دوستان صمیمی تان نیز کمک بگیرید تا در این اقدام موفق شوید.

 • اگر دارو های مربوط به درمان تجویز شده باشد حتما به صورت منظم مصرف شود.
 • تحت هیچ شرایطی اقدام به حذف یا کاهش دوز دارویی بدون مشورت و نظر پزشک اقدام نکنید.
 • از استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی خودداری کنید.

نتیجه گیری

در نظر داشته باشید مطالبی که در این سایت مطرح شده است صرفا به منظور آگاهی بخشی های عمومی در باره این اختلال روانی است و نباید مطالعه آن را جایزگین مراجعه به درمانگر نوروتراپیست کنید در چنین حالتی متحمل عوارض و خسارات های بسیاری می شوید.

منابع:

1.

https://www.nhs.uk/conditions/bipolar-disorder/symptoms/

2.

https://www.advancedneurotherapy.com/blog/2015/07/30/bipolar-disorder-depression#:~:text=Neurofeedback%20can%20benefit%20those%20suffering,feelings%20of%20depression%20and%20anxiety.

3.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bipolar-disorder/symptoms-causes/syc-20355955

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هشت =

Call Now Button