کلینیک بهروان » درمان با نوروفیدبک » درمان اعتیاد با نوروفیدبک
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان اعتیاد با نوروفیدبک

شاید برای شما هم سوالی ایجاد شود که چگونه می توان با کمک چنین روشی بتوان اعتیاد، این آتش خانمان سوز را درمان کرد؟

در این مقاله در مورد درمان اعتیاد به روش نوروفیدبک اطلاعاتی بسیاری زیادی به همراه صحبت های از خانم دکتر رادفر نوروتراپیست کلینیک درمانی بهروان راد در اختیارتان قرار می دهیم تا با دانش و آگاهی های به روزتان بتوانید خود یا اطرافیان تان که در این دام افتاده اند را نجات دهید یا به عبارتی دیگر به زندگی برگردانید.

در درمان اعتیاد بعد از ترک افراد دچار دچار مشکل عمده هستند یکی افسردگی و دیگری ولع مصرف مواد است که متخصصین نوروتراپیست با استفاده از دستگاه های نوروفیدبک، TDSS و بایوفیدبک خلق افراد را افزایش می دهند هم چنین با رعایت پروتکلی که در استفاده از روش TDSS کار شده است و به اثبات رسیده است ولع را تاحدی بسیار زیادی کم می کنند و باعث می شود که یک درمان پایدار و مطمئنی ارائه شود.

در مورد اعتیاد چه می دانید؟

بر اساس آخرین تحقیقاتی که انجام شده است متخصصین این حوزه درمانی بر این باورند که اعتیاد به انواع مختلف از مواد مخدر می تواند تاثیر شگرفی بر ابعاد مختلف افراد مخصوصاٌ بر روی ذهن و روان آن ها، بر جای بگذارد. علاوه بر آن معتقدند که هر نوع مشکلی هم چون اختلال اعتیاد ارتباط بسیاری نزدیکی با مغز و بدن برقرار می کند به همین خاطر در طی سال های گذشته پژوهش های بسیاری در این زمینه انجام شده است تا بتوان راهکار درمانی مناسبی برای آن ارائه داد.

بیشتر بخوانید
اختلال خواب

یکی از همین روش های موثری که ارائه کرده اند تا کنون توانسته موفقیت های چشم گیری را از آن خود کند.

نوروفیدبک همان راهکار درمانی است به تازگی وارد عرصه درمان، طیف گسترده ای از اختلالات روانی شده است.

نوروفیدبک چیست؟

دانشمندان در طی تلاش های مستمری که در زمینه علوم روانشناختی و فیزیولوژیکی انجام داده اند توانسته اند به روشی درمانی بدون عارضه و قدرتمند پی ببرند به نام نوروفیدبک، پروسه درمانی نوروفیدبک به شرح زیر است:

در این روش درمانی با قرار دادن حسگر های الکترونیکی بر سر بیماران می توان اطلاعاتی از نحوه عملکرد مغز آنها کسب کرد بدین ترتیب هر گونه ناهنجاری یا اختلالی را در صفحه مانیتور نمایش داده می شود و در ادامه نوروتراپیست و بیمار با دقت و مهارت بالای که دارد بر روی این محرک های نادرست تمرکز کرده و در نهایت عملکرد مغز را تغییر می دهد.

با گذشت مدت زمانی مشخصی و به تدریج که این فرآیند تکرار شود درمانجو به مرحله از توانایی های ذهنی و جسمی دست پیدا می کند و بر تمامی ابعاد جسمی و روحی خود کنترل بیشتری پیدا می کند.

با توجه به مباحثی که در مطالب بالا درباره آن به تفضیل بحث شده است می توان گفت، تاثیر این روش درمانی در بخش سطحی و ظاهری به خوبی مشخص می شود.

نوروفیدبک و درمان اعتیاد

یکی از مهم ترین اثراتی که نوروفیدبک ایجاد کرده است درمان اعتیاد که با نوعی اختلال مغزی همراه است.

درمان های نوروفیدبک برای اعتیاد از بیوفیدبک EEG به عنوان وسیله ای غیر تهاجمی برای آموزش مغز برای خود تنظیمی استفاده می کند. سنسورهای EEG به فعالیت موج مغزی پوست سر متصل می شوند. “بازخورد” این است که رایانه هنگام فعالیت خاص امواج مغزی به مغز پاداش می دهد.

بیشتر بخوانید
افزایش تمرکز با نوروفیدبک

نوروفیدبک در درمان اعتیاد چگونه عمل می کند؟

در ابتدا به این پرسش بسیار مهم پاسخ می دهیم که استفاده از نوروفیدبک به عنوان ابزاری برای درمان اعتیاد چگونه است؟

به طور کلی، یک فرد مبتلا به اعتیاد با تحریک بیش از حد یا کم تحریک شدن مبارزه می کند (و اغلب بین هر دو در نوسان دارد).

دستگاه کنترل نوروفیدبک

نمایی از دستگاه نوروفیدبک

علائم ترک اعتیاد

  1. اگر فرد بیش از حد تحریک شود، در وضعیت زیر است:

که مواد مخدر می تواند این علائم را فروکش کند.

روش دیگر استفاده از نوروفیدبک می تواند برای پاداش دادن به مغز و سیستم عصبی برای آرامش خود استفاده کند. مغز بازخورد دریافت می کند و جایزه ای به او تعلق می گیرد (مانند دیدن سفینه فضایی روی صفحه یا شنیدن صدای امواج اقیانوس). مغز سپس به دنبال پاداش است و در نتیجه خود را برای آرام سازی و تنظیم خود تنظیم می کند. نتیجه این است که بیمار تا حدودی مانند آنچه در گذشته از مواد بدست آمده احساس آرامش می کند و در نهایت درمان موفقیت آمیز تلقی می شود.

  1. در طرف، اگر مغز کم تحریک شود، شخص اغلب با آن دست و پنجه نرم می کند:

داروهایی مانند کوکائین، مت آمفتامین و سایر محرک ها احساس بیداری و زنده ماندن در فرد ایجاد می کنند (باز هم عواقب ناگواری در پی دارد). نوروفیدبک برای شخصی که این حالات را تجربه می کند به تشویق مغز برای تولید امواج مغزی با فرکانس بالاتر کمک می کند.

بیشتر بخوانید
هزینه نوروفیدبک چقدر است؟

در نتیجه

در استفاده از تکنیک نوروفیدبک کل سیستم مغزی درمانجو را متعادل می کند.

مهم تر از همه باید در نظر داشته باشید که مباحثی که در این مقاله بدان اشاره شده است صرفاٌ به منظور افزایش سطح آگاهی افراد جامعه از این علم جدید است و نباید مطالعه آن را جایگزین مراجعه به مراکز نوروتراپی و نوروفیدبک کرد چرا که ممکن است خسارات و عوارض جبران ناپذیری را متحمل شوید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 6 =

Call Now Button