مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان بیش فعالی

برای برای شما هم سوال پیش آمده باشد که بیش فعال ها چه کسانی هستند و چه خصوصیات های رفتاری را دارند؟

در ذهن اکثر ما ها تصویری از بیش فعالی با شیطنت و جنب و جوش فراوان وجود دارد و شاید نمی دانیم این اختلال به نقص در توجه یا کاهش تمرکز در فرد می انجامد، عمدتاٌ هم سراغ آن را از کودکان می گیریم با این که متخصصین این نوع اختلال روانی را  در بزرگسالان هم شناسایی و برای درمان آن اقدام کرده اند. چرا که هر چه سریع تر و به رفع آن پردازید وجه با کیفیت تری از زندگی را تجربه خواهید کرد. به طور کلی تمامی مشکلات با ریشه روانی تاثیر به سزایی در میزان کیفیت زندگی آدمیان بر جای می گذارد. پس برای این که شاد و سلامت بزئید هیچ گونه کوتاهی در این مورد نکنید و تا می توانید دانش و آگاهی خود را در این زمینه ها به دست بیاورید این گونه می توانید سال های سال به راحتی شاد و سلامت زیست.

ما در این مقاله قصد داریم با توجه به مطالعاتی که در منابع مختلف معتبر انجام داده ایم اطلاعاتی به همراه پاسخی در خور در اختیارتان قرار دهیم. اگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید با ما همراه باشید:

اختلال بیش فعالی چیست؟

اختلال بیش فعالی یا همان نقص در توجه نوعی اختلال مغزی است که به شدت بر میزان عملکرد کودکان و بزرگسالان تاثیر می گذارد. البته این اختلال در کودکان بسیار شایع تر است و در صورت عدم درمان در بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است تعداد پسرانی که به این اختلال مبتلا شده اند بیش از دختران بوده و آن هم در دوران کودکی بسیار ملموس بوده است. یک نکته، اکثر تشخیص مبتلا به این اختلال در کودکان در همان دوران مدرسه، زمانی که با مشکلی در مورد حل مسئله یا تمرکز بر موضوعی رو به رو می شوند صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید
وسواس فکری

جالب است بدانید، اختلال کمبود توجه (ADD) نام قدیمی (ADHD) است که در همان سال های دهه 1990 رسما تغییر یافت. البته که هنوز هم هستند کسانی که هم چنان به همان نام کهنش می شناسند و به کار می برند.

انواع بیش فعالی

به طور کلی سه دسته بیش فعالی وجود دارد که موارد زیر را شامل می شود.

 1. نوع اول آن که تحت عنوان بیش فعال-تکانشی از آن یاد می شود، شرایطی است که فرد در طی آن علائمی از بیش فعالی را در خود دارد اما هیچ گونه نشانه ای از عدم تمرکز و بی توجهی در وی مشاهده نمی شود.
 2. نوع دیگر آن که ترکیبی است که هم نشانه های کمبود توجه و هم علائمی هم از بیش فعالی تکانشگری که در ماه های گذته بیش از سایر علائم ظاهر شده است و بهتر است بدانید که این نوع از اختلال بیشتر در کودکان و نوجوانان بیش فعال مشاهده شده است.
 3. کمبود توجه غالب، این نوع اختلال زمانی مطرح می شود که علائمی از عدم توجه در حداقل شش ماه گذشته مشاهده شده باشد.

علائم بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان کدام اند؟

در ابتدا به برخی از نشانه های که در بزرگسالان به طور محسوس وجود دارد اشاره می کنیم که عبارت اند از:

 • شدت افزایش فراموش کاری و اغلب تاخیر در اعمال
 • اضطراب بالا
 • بی قراری
 • عدم تحمل پذیرش اتفاقات و مسائل روز مره
 • تحریک پذیری بالا
 • عزت و اعتماد به نفس پایین
 • اختلال در عملکرد
 • عدم کنترل خشم
 • تکانشگری های فراوان
 • سوء مصرف انواع متعدد مواد مخدر یا مشروبات الکلی
 • عدم تمرکز و ساماندهی کار ها
 • اغلب موجی از یاس و نا امیدی در این افراد دیده می شود.
 • افسردگی هم یکی دیگر از نشانه های بارز در میان افراد مبتلابه است.

چه عواملی در بروز چنین اختلالی دخیل هستند؟

با توجه به تحقیقاتی بسیاری که از سوی محققین و دانشمندان این حوزه درمانی انجام شده است باز هم چنان دلیل مشخصی بر بروز چنین عارضه ای نیافته اند و به برخی از عوامل موثر بر آن بسنده کرده اند.

 • عوامل ژنتیکی و وراثتی یک عامل بسیار مهم در ایجاد اختلال یا بیماری در افراد است که به هر شکلی نمی توان اثرات آن را نادیده گرفت، زیرا ژن های ADHD در خانواده های وجود دارند. در چنین حالتی مواد شیمیایی مغز در ممکن است از حالت تعادل خود خارج شود.
 • گاهی اوقات هم تغییرات مغزی در مناطقی از مغز که وظیفه توجه و تمرکز را بر عهده دارند در افراد به خصوص کودکان مبتلا به این عارضه، فعالیت کمتری دارند.
 • در پیش گرفتن سبکی غلط از زندگی که با برنامه غذایی نا سالم، استعمال دخانیات همراه است می تواند عامل ایجاد کننده این اختلال شود.
 • ایجاد عفونت در منطقه از مغز هم می تواند باعث بروز اختلال نقص توجه شود.
 • آسیب به مغز در طی رویداد های خطرناکی مثل تصادف و یا به صورت مادرزادی می تواند منشا ظهور و بروز اختلال بیش فعالی باشد.
بیشتر بخوانید
نوروفیدبک

اختلال بیش فعالی در افراد چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص ADHD در افراد به خصوص در کودکان بسیار دشوار بوده است و صرفاٌ توسط متخصصین حاذق و کار آزموده امکان پذیر است. بسیاری از آن ها در طی جلسات متعدد با انجام آزمون های می توانند به آن پی ببرند.

 تست بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان با پرسیدن از میزان توجه در انجام تکالیف و کار های روز مره فرزند از والدین و اطرافیان می شود. ارتباطات کلامی و غیر کلامی در حین صحبت کردن قرار می شود، فراموشی و اهمال کاری در انجام برنامه مشخص روزانه اش و … آغاز و انجام می شود در نهایت متخصص با توجه به پاسخ های در مورد طیف گسترده ای از سوالاتی که مطرح شده است به نتیجه ای در این مورد می رسد.

 

بیش فعالی چگونه درمان می شود؟

 1. بسیاری از علائم این اختلال را می توان به کمک دارو کاهش و مدیریت کرد، در این رابطه دارو های محرکی هستند که به کنترل رفتار بیش فعالی تکانشی کمک می کند و بدین ترتیب دامنه توجه افراد را به بهبود می بخشد. نام برخی از دارو های برای درمان بیش فعالی به شرح زیر می باشد:
 • آمفتامین (Adzenys XR ODT ، دیاناول)
 • دگزمتیل فنیدیت (فوکالین)
 • دکستروآمفتامین (Adderall ، Dexedrine)
 • لیزدگزامفتامین (ویوانسه)
 • متیل فنیدیت
 1. یکی دیگر از موثر ترین روش های درمان تغییر رفتار ها و الگوی زندگی است که بسیاری از متخصصین بر انجام آن تاکید فراوان می کند چرا که به تسریع در روند درمانی نیز کمک شایانی می کند.
 2. رواندرمانی از مهم ترین روش های درمان چنین اختلالاتی که در طی این جلسات رواندرمانگر در کنار درمان جو می نشیند و در مورد تمامی مشکلاتی که از این عارضه نصیب فرد شده است و هم چنین نحوه زندگی وی صحبت می کنند این گونه به تدریج در طی مدت زمانی بهبودی طولانی مدتی حاصل می شود.
 3. درمان بیش فعالی در بزرگسالان بدون دارو و هم چنین در کودکان
بیشتر بخوانید
هزینه نوروفیدبک چقدر است؟

از آن جایی که روش های درمانی مانند مصرف دارو برای کودکان ممکن است مضر و عوارضی را در پی داشته باشد بسیاری از متخصصین این حوزه درمانی از روش نوینی به نام نورفیدبک رو نمایی کرده اند که روشی کاملاٌ غیر تهاجمی و امن شناخته شده است و تا کنون هم درمان های بسیاری از این طریق صورت گرفته است.

 

 1. نقشه مغزی یک نوع روش نوین در این راستا است که توسط نوروتراپیست و با استفاده از دستگاه های مخصوص به آن انجام می شود با کمک این روش تمامی فرکانس و سیگنال های مغز تصویر برداری و مورد بررسی قرار می گیرد. مراکز بیش فعالی بزرگسالان در تهران وجود دارند تا کنون تعداد بسیاری از این اختلالات را با کمک همین روش های موثر نوین درمان کرده اند.

 

نتیجه گیری

دقت داشته باشید که ممکن است این عارضه برای خود فرد و اطرافیان آن بسیار ناخوشایند باشد پس با کمک افرادی که در این مورد حاذق و کار آمد هستند مشورت کنید و کمک بگیرید تا در نهایت آرامش و کیفیت را به زندگی تان بازگردانید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

Call Now Button