کلینیک بهروان » درمان با بیوفیدبک » درمان واژینیسموس با بیوفیدبک و نوروفیدبک
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

درمان واژینیسموس با بیوفیدبک و نوروفیدبک

پیام های اجتماعی و فرهنگی که در رابطه با رابطه جنسی دریافت می کنیم، احساس شرم در همه افراد را ایجاد می کند و همین امر حاوی پیامی است که این ارتباط همیشه سرگرم کننده و لذت بخش نیست. اما برای بسیاری از افراد انجام رابطه جنسی بسیار دردناک یا غیرممکن است. یکی از دلایل اصلی رابطه جنسی دردناک واژینیسموس است.

واژینیسموس یک اختلال بسیار شایع در میان خانم ها است که می تواند تأثیر زیادی بر روی زنان، شریک جنسی و روابط آن ها بگذارد. با این حال بسیاری از افراد با آن احساس تنهایی و شرم رو به رو می شوند زیرا به ندرت درباره آن صحبت می شود.

در جنین شرایطی درمانگر های متبحری به میان می آیند و با استفاده از روش های درمانی متعددی کمک می کنند تا دیگر خانم ها چنین احساساتی را تجربه نکنند. چرا که در ابتدا امر تشخیص آن بسیار آسان و امروزه هم به لطف پیشرفت علم پزشکی قابل درمان است.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس زمانی اتفاق می افتد که فردی به رغم میل جنسی برای انجام رابطه جنسی واژینال با دخول کامل دچار اسپاسم غیر ارادی عضلات و دردناک شدن عضلات می شود و در مورد on counter marriage  می توان گفت افراد موفق به برقراری رابطه کامل واژینال نمی شوند.

برخی از خانم ها از اولین باری که می خواهند اقدام به برقراری رابطه جنسی واژینال کنند، دچار ترس، دشواری یا درد می شوند و متاسفانه باید گفت چنانچه اقدامی مبنی بر درمان آن صورت نگیرد ممکن روز به روز بدتر و بدتر شود. چنین مواردی تحت عنوان واژینیسموس اولیه شناخته می شود. اما پس از سال ها تجربه رابطه جنسی ممکن است به طور ناگهانی درگیر چنین اختلالی شوید که متخصصین این حوزه درمانی از آن تحت عنوان “واژینیسموس ثانویه” از آن یاد می شود.

در این جا ذکر یک نکته الزامیست که واژینیسموس می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. درد آن اغلب به صورت سوزش، گرفتگی یا احساس گرفتگی توصیف می شود.

تحقیقات استرالیایی نشان می دهد حدود 20٪ از زنان و 2٪ از مردان رابطه جنسی دردناکی را تجربه می کنند. هم چنین

بیشتر بخوانید
توانبخشی شناختی با افراد اوتیسم با عملکرد بالا

یک مطالعه دیگر نشان می دهد، در سال 2019 57٪ از بیماران زن که در کلینیک پزشکی جنسی و درمانی حضور داشتند به دلیل رابطه جنسی دردناک در آن شرکت کردند. 60٪ آن ها واژینیسموس داشتند. تقریبا نیمی از این زنان بیش از پنج سال این تجربه را داشته اند و این اتفاق در هر پنج نفر از این زنان به مدت ده سال یا بیشتر رخ داده است.

اسپاسم عضلانی واژن

اختلال واژینیسموس و اسپاسم عضلانی واژن

تأثیرات مخرب واژینیسموس

مبتلایان به واژینیسموس تشخیص داده نشده می توانند احساس خجالت یا ناهنجاری کنند و این امر می تواند آن ها را از جستجوی کمک منصرف کند. واژینیسموس تشخیص داده نشده می تواند به طور قابل توجهی بر عزت نفس تأثیر بگذارد و منجر به اضطراب یا افسردگی شود.

مبتلایان به واژینیسموس ممکن است از رابطه جنسی خودداری کنند، زیرا این یک تجربه بسیار دردناک است. آن ها همچنین ممکن است از هرگونه صمیمیت جلوگیری کنند زیرا ممکن است منجر به “رابطه جنسی” شود. این می تواند به طور قابل توجهی بر روابط تأثیر بگذارد، و منجر به فاصله و انزوا در میان آن ها شود.

علل بروز واژینیسموس

وقتی صحبت از رابطه جنسی به میان می آید نمی توانید ذهن و بدن را از هم جدا کنید. واژینیسموس نیز از این قاعده مستثنی نیست. علت مشخصی ندارد اما اغلب تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

واژنیسموس اولیه بنا به دلایل زیر ایجاد می شوند:

اضطراب یا ترس

در مورد درد، بارداری یا عفونت های مقاربتی اضطراب عمومی یا سایر اختلالات اضطرابی نیز می تواند باعث ایجاد واژن شود

واژینیسموس بدون پیش زمینه: که در این مورد باید در مورد طرف مقابل شریک جنسی ش تحقیق کرد. برای مثال برخی از خشم ها و ناراحتی های روحی در قبال شریک جنسی مان از طریق بدن مان و به شکل واژینیسموس نشان داده می شود. در بسیاری از اوقات خاطرات بد گذشته فراموشی سپرده شده اند اما در حین مقاربت به این شکل بروز داده می شود.

باور های فکری اشتباه

تابوهای فرهنگی یا مذهبی پیرامون رابطه جنسی، یا درگیری درونی در مورد جنسیت یا عدم رابطه جنسی

تجربه تجاوز جنسی

مشکل واژینیسموس مربوط به گذشته زندگی می شود یا تجاوز جنسی را تجربه کرده اند یا تجربه دردناکی از روابط جنسی قبلی خود داشته است یا در برخی از موارد فرد در دوران کودکی احساس خوبی نسبت به آلت تناسلی خود ندارد و عنوان مثال عدم آگاهی رسانی در مورد شناخت بیشتر از اندام تناسلی دختران ایجاد شده اند احتمال واژینیسموس را بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید
نوروفیدبک

انتظارات غیر واقعی

از رابطه جنسی منجر به ترس از “به اندازه کافی خوب” نیست.

واژینیسموس ثانویه می تواند به دلیل هر یک از موارد فوق یا بعد از هر چیزی منجر به رابطه جنسی دردناک شود، مانند:

مشکلات رابطه

منجر به عدم میل جنسی یا تحریک می شود

عفونت یا مشکلات پوستی

عفونت های واژن، مانند برفک و مشکلات پوستی می تواند باعث واژینیسموس شود

مشکلات زنان و زایمان

مانند آندومتریوز، سرطان زنان (یا پستان) و درمان یا جراحی لگن

بارداری و زایمان

واژینیسموس می تواند بعد از بارداری، زایمان اتفاق بیفتد.

واکنش طبیعی در برابر هرگونه اضطراب و ترس، سفت شدن عضلات است و واژینیسموس هنگامی اتفاق می افتد که در عضلات کف لگن اتفاق بیفتد. کف لگن قوی مهم است، اما ما هم چنین باید یاد بگیریم که وقتی می خواهیم چگونه آن را آرام کنیم.

واژینیسموس چگونه تشخیص داده می شود؟

واژینیسموس معمولاً با گرفتن شرح حال دقیق و بررسی اینکه چه عواملی می توانند باعث ایجاد آن شوند، قابل تشخیص است.

هم چنین معاینه بدنی برای هر کسی که رابطه جنسی دردناکی را تجربه می کند مهم است، بنابراین هیچ شرایط جسمی دیگری که از آن تأثیر می گذارد فراموش نمی شود.

کسانی که احتمال ابتلا به واژینیسموس را دارند باید در ابتدا از روان درمانگرانی که تجربه درمان این بیماری را دارند کمک بگیرند.

متخصصان پزشکی که در زمینه درمان این بیماری باتجربه هستند، معاینه ای را به روشی ملایم و توانمندساز انجام می دهند، فقط در مواقعی که زن آمادگی لازم را داشته باشد، بنابراین به هیچ وجه مضطرب و آسیب دیده نمی شود.

درمان واژینیسموس

بهتر است بدانید که بخش اعظمی از علل برروز واژینیسموس اضطراب است که می توان از طریق روان درمانی که توسط روانشناس و رواندرمانگر به گفتگو و بررسی و مواجه سازی با مشکل می پردازد و سپس با کمک روش بایوفیدبک و نوروفیدبک می توان بخش بسیار اعظم این اضطراب را کاهش داد تا ارتباط راحت تری با مشکلات خود برقرار کند و در این گونه روش های درمانی موثر، مغز واقع گرا با دید بازتری نسبت به آن برخورد می کند و ترس کم می شود و عموما می توان گفت بدن سرد می شود.

روش بعدی تکنیک مفیدی است که mind fullness  است که در آن با فرد کار می شود که به بدن خود احاطه بیشتری داشته باشید و این گونه توجه بیشتری به بدنش دارد و به همان ناخودآگاه فرد بر می گردد و منطقی می شود

بیشتر بخوانید
تفاوت نوروفیدبک با بیوفیدبک

در این روش عضلات خودکار که به عضلات خود تنظیم تبدیل می شود.

دارو های ضد بارداری و ضد افسردگی باعث کاهش میل جنسی و ایجاد خشکی واژن هم ممکن است موجب رفع کم میلی جنسی و درد حین انجام آن شود.

در تغییرات لگن می تواند کمک کنند تجربه اولین سکس بسیار مهم است که ترس از سکس های بعدی ایجاد می شود به دلیل آموزش های غلطی است که وجود دارد در محیطی های غیر امنی است

تعامل و نزدیکی که زوجین از پیش داشته باشند که به کاهش ترس و اضطراب کمک می کند.

 

سایر روش های درمانی واژینیسموس

تنگی کف لگن به زنان اطمینان داده شود ، پاسخی غیر ارادی و محافظتی است که می توانند با کمک آن برطرف کنند.

فیزیوتراپی کف لگن می تواند به زنان در یادگیری نحوه استراحت ، به طور کلی و در کف لگن کمک کند

یادگیری در مورد آنچه که لذت بخش است، زیرا رابطه جنسی بدون شناخت دلیل اصلی رابطه جنسی دردناک است.

زن هم چنین باید این قدرت را داشته باشد که آزادانه انتخاب کند که چه موقع و چگونه رابطه جنسی داشته باشد. بسیاری از زنان یا مجبور به رابطه جنسی می شوند یا به خاطر نیازهای همسرشان سازگار هستند.

استفاده از دارو های ضد بارداری و ضد افسردگی که موجب کاهش بار روانی می شود در عین این که خودشان ماهیتی کاستن از میل جنسی دارند اما می توانند با خاصیت رفع افسردگی و یا اضطراب ناشی از بارداری موجب رفع واژینیسموس و تجربه بهتری از رابطه جنسی شوند.

هم چنین استفاده از سایر لوازم جهت تسهیل در فرآیند دخول هم چون روغن بچه بی بو و بی عطر و انواع ژل ها لوبیرکانت ها نیز موثر است.

نتیجه گیری

روز به روز ارزش مندی علم نوروتراپی که با استفاده از روش های بایوفیدبک و نوروفیدبک می توان طیف عظیمی از مشکلات و اختلالات حوزه جسم و جان را درمان کرد مشخص می شود در حال حاضر نیز با مطالعه مطالب فوق و مباحث پیشین می توان دریافت که با کاهش اضطراب با این تکنیک نوین را در بهترین مرکز نوروتراپی در تهران می توان به عارضه دردناک و ناخوشایند واژینیسموس پایان داد.

منابع:

1:

https://theconversation.com/vaginismus-the-common-condition-leading-to-painful-sex-148801

2:

https://www.instagram.com/p/CI5oTNEpPcF/

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + بیست =

Call Now Button