مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

نوروتراپی

امروزه با کمک روش های نوین تمامی اختلالات روانی که که در گذشته باعث اختلال در عملکرد و فعالیت های روزمره ما می شد. به کمک متخصصین درمان می شود. نوروتراپی با دو تکنیک مشهور خود اتفاق شگفتی را در عرضه درمان رقم زده است. همینطور به دلیل مزایا منحصر به فردی که برای افراد درمان جو به ارمغان می آورد روز به روز هم به تعداد متقاضیان انجام این روش افزوده می شود.

در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد این تکنیک جدید درمانی در حوزه روانشناسی اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید:

نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی عبارت است از مجموعه ای از شیوه ها که مبتنی بر فنون اصلاح عملکرد مغز انجام می پذیرند. تکنیک های نوروتراپی، شامل چندین نوع مختلف می شوند که در ادامه یادداشت با آن ها آشنا خواهید شد.

از جمله تکنیک های نوروتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انواع تکنیک های نوروتراپی

 • نوروفیدبک
 • بیوفیدبک
 • تحریک الکتریکی فراجمجمه ای
 • تحریک های مغناطیسی فراجمجمه ای

به بیان بهتر باید گفت نوروتراپی مبتنی بر مجموعه ای از روش های درمانی غیرتهاجمی است که هدف از انجام آن ها اصلاح عملکرد مغز است.

از آن جایی که فرماندهی بدن بر عهده مغز است تمامی اعمال بدن، اعم از اعمال آگاهانه و اعمال غیرآگاهانه توسط مغز انجام می پذیرد.

تمامی مشکلات روحی و روانی از جمله نقص توجه (اختلال تمرکز و بیش فعالی)، افسردگی (در سطوح مختلف)، اختلال دوقطبی، استرس، اختلالات مربوط به خواب و … ناشی از عملکرد ناصحیح مغز هستند.

زمانی که عملکرد مغز از حالت نرمال خارج شود، مشکلات زیادی به وجود می آید، حتی پرخوری بیش از حد نیز ناشی از عملکرد غیرطبیعی مغز است.

نوروتراپی روشی درمانی برای رفع مشکلات و اختلالات ذهنی و روحی، افزایش کارایی مغز و بهبود توانمندی های فکری است.

در نوروتراپی با استفاده از تکنیک های مختلف، مشکلات عملکرد غیرطبیعی مغز را رفع می کند و کارکرد آن را به حالت طبیعی و نرمال در می آورد.

تکنیک های نوروتراپی

انواع نوروتراپی

این روش چه کاربردی دارد؟

یکی از مهم ترین کاربردهای نوروتراپی، در درمان مشکلات روانشناسی است. تفاوت روش درمانی نوروتراپی با سایر روش های درمانی روانشناسی در آن است که، در روش های معمول روانشناسی مشکلات روحی عمدتا، یا از طریق رفتار درمانی رفع می شوند و یا با ایجاد تغییرات بیوشیمیایی در مغز؛ اما در نوروتراپی، هدف اصلی و اولیه بازگرداندن عملکرد مغز به حالت طبیعی و نرمال با استفاده از روش های غیرتهاجمی است.

بیشتر بخوانید
انواع  اختلال اضطراب

نوروتراپی یکی از مدرن ترین تکنولوژی های درمانی روز دنیا است.  اساس و بنیاد نوروتراپی بر اساس فرضیه ای اثبات شده در رابطه با توانایی مغز برای تغییر، بنا نهاده شده است.

فرآیند یادگیری در انسان توسط مغز انجام می پذیرد. زمانی که مشکلات که در مغز بوجود آمده اند رفع شود، توان یادگیری افراد نیز افزایش و بهبود خواهد یافت.

شیوه درمانی نوروتراپی بر این اساس است که با استفاده از توانایی مغز در یادگیری و خاصیت انعطاف پذیر بودن آن، اختلالات ذهنی و روانی را درمان می کند.

کاربردهای مهم نوروتراپی

نوروتراپی علاوه بر درمان اختلالات روحی و روانی مانند، بیش فعالی، افسردگی، اضطراب و … کارکردهای درمانی جالب تری را نیز دارد.

یکی دیگر از کاربردهای نوروتراپی آن است که با نرمال کردن عملکرد مغز می تواند برخی از توانایی های شناختی انسان را ارتقاء دهد.

کاربردهای نوروفیدبک

 • درمان افسردگی
 • کنترل خشم و اضطراب
 • رفع اختلالات تمرکز
 • رفع مشکلات مربوط به بدخوابی
 • رفع دردهای مزمن
 • رفع مشکلات بیش فعالی و نقص توجه
 • تقویت حافظه

رویکرد اصلی در درمان به روش نوروفیدبک، درمان از طریق یادگیری چگونگی تسلط یافتن بر مغز انجام خواهد پذیرفت.

نوروفیدبک مغزی

درمان با نوروفیدبک

کاربردهای درمانی نورتراپی به روش تحریک مغز (TDCS)

همان طور که پیش تر گفته شود، انجام این روش مبتنی بر تحریک الکتریکی نورون های مغز در نواحی خاص است.

 • درمان سردردهای میگرن
 • بازتوانی پس از آسیب دیدن بر اثر سکته مغزی
 • رفع اختلالات تکلمی که به علت سکته مغزی بوجود آمده اند
 • رفع دردهای مزمن که داروهای مسکن بر آن ها اثری ندارد.
 • رفع وزوز گوش
 • رفع آسیب های ناشی از ضربه نخاع
 • کاهش اشتهای افراد دارای اضافه وزن
 • متعادل سازی وزن بدن
 • درمان پارکینسون
 • تقویت حافظه افراد مبتلا به آلزایمر
 • درمان بیش فعالی کودکان
 • افزایش تمرکز و توانایی های شناختی

نوروتراپی بر اساس چه رویکردهایی عمل میکند؟

رویکردهای اصلی نوروتراپی به دو دسته تقسیم می شوند، که در ادامه توضیحاتی در رابطه با آن ها ارائه می شود.

 • نوروتراپی به روش نوروفیدبک

در این روش، به فردی که تحت درمان نوروتراپی قرار گرفته است نحوه تسلط یافتن بر امواج مغز آموزش داده می شود. فردی که تحت درمان نوروفیدبک قرار گرفته است توانایی تسلط یافتن بر قدرت باندهای فرکانسی مغز خود را در شرایط اختلال به دست می آورد.

پژوهش هایی که در رابطه با ساختار مغز انجام پذیرفته است، اثبات کرده که مشکلاتی مانند بیش فعالی، افسردگی و اضطراب می توان قدرت امواج مغزی را تحت تاثیر قرار دهد و با اختلال رو به رو کند. از طریق نوروفیدبک می توان با استفاده از قدرت مغز بر ناهنجاری امواج مغزی پیروز شد و آن ها را به وضعیت طبیعی بازگرداند.

بیشتر بخوانید
درمان اعتیاد با نوروفیدبک

به منظور رسیدن به این هدف یاید عامل را با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، شرطی سازی کرد.

البته درمان نوروفیدبک به عنوان یک درمان مکمل می تواند، اختلالات مغزی را درمان کند.

نوروتراپی از طریق تحریک امواج مغز

یکی از دیگر از شیوه های نوروتراپی استفاده از روش های تحریک مغز است. تحریک مغز از طریق نوروتراپی به دو روش انجام می شود:

 • تحریک مغناطیسی
 • تحریک الکتریکی فراجمجمه ای

تحریک الکتریکی فراجمجمه ای نیز مانند سایر روش های نوروتراپی با استفاده از تکنیک های غیرتهاجمی، و بر اساس کاربرد جریان بسیار ضعیف الکتریسته به منظور تحریک نورون های مغز انجام می پذیرد. به این صورت که فعالیت های مغز را از طریق مونتاژ و پارامترها، تحریک می کنند.

در این روش درمانی دو الکترود باتوجه به اختلال مورد نظر روی قسمتی از سر قرار می‌گیرند. یکی از الکترودها دارای بار مثبت و دیگری دارای بار منفی است. چریانی که شدت آن بین ۱ تا ۲ میلی‌آمپر متغیر است، بین الکترودها برقرار شده و بخشی از آن از طریق جمجمه وارد مغز می‌شود. جریان الکتریکی وارد شده، به مغز قادر است فعالیت سلول‌های مغزی را تحت تاثیر قرار داده و از این طریق اثرات درمانی به جای بگذارد.

به منظور انجام نوروتراپی از طریق تحریک امواج مغز، دو الکترود روی قسمتی از مغز که دچار اختلال شده است قرار می گیرد. یکی از الکترودها بار منفی دارد و بار الکترود دیگر مثبت است. بین دو الکترود جریان الکتریسته بسیار ضعیف در حد یک الی دو میلی آمپر برقرار می شود و این جریان از طریق جمجمه وارد مغز خواهد شد و فعالیت سلول های مغزی را به منظور انجام درمان، تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده از این تکنیک بی خطر، موجب درمان بسیاری از اختلالات روانی و مغزی که تا پیش از این درمان ناپذیر به نظر می آمدند شده است.

درمان با کمک نوروتراپی

نوروتراپی از طریق تحریک الکتریکی مغز

توانایی های ذهنی که از طریق نوروتراپی می توان ارتقا داد:

 • افزایش تمرکز
 • افزایش دقت نظر و توجه
 • تقویت حافظه های کوتاه مدت و بلند مدت
 • افزایش سرعت مغز در پردازش به مسائل گوناگون
 • افزایش قدرت گوش به زنگ بودن
 • کنترل و مدیریت اضطراب
 • آرامش پذیری
بیشتر بخوانید
توانبخشی شناختی با افراد اوتیسم با عملکرد بالا

در واقع این کاربردهای متنوع نوروتراپی، آنقدر زیاد است که افراد پس از انجام درمان های نوروتراپی می توانند یک زندگی متفاوت از گذشته را تجربه کنند و موفقیت های بسیار زیادی را نیز کسب کنند.

چرا که از طریق درمان های نوروتراپی می توان حرفه ها، هنرها و علوم بسیار مختلفی را به نحو مطلوب آموزش دید.

در ادامه این یادداشت به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت که هر کدام از روش های نوروتراپی، برای درمان چه مواردی به کار خواهند آمد.

نورتراپی در چند جلسه انجام خواهد پذیرفت؟

تعداد جلسات نوروتراپی با توجه به این که برای رفع چه مشکلی به کار بسته شود و یا اینکه با استفاده از کدام روش انجام پذیرد، متفاوت خواهد بود.

اما به طور میانگین درمان نوروتراپی افراد بزرگ سال، بین پانزده تا بیست جلسه است ولی در صورت حاد بودن مشکل، شاید نیاز باشد که درمان در سی جلسه انجام بپذیرد.

عوارض و خطرات احتمالی نورتوراپی

شاید برای تان جالب باشد که تا کنون هیچ گونه خطر و عارضه ای برای افرادی که تحت درمان نوروتراپی قرار گرفته اند به وجود نیامده است.

اما تمامی اعمال درمانی، باید توسط پزشکان و متخصصین حاذق و با بهره گیری از پیشرفته ترین امکانات صورت بپذیرد.

در مورد نوروتراپی هم قضیه به همین منوال است باید هنگام انجام نوروتراپی اقدامات احتیاطی با رعایت پروتکل های صحیح پزشکی به صورت کامل انجام بپذیرند.

مثلا انجام روش نوروتراپی در مورد بیماران مبتلا به صرع باید به احتیاط بیشتری انجام بپذیرد.

هزینه نوروتراپی

در ابتدا برای انجام نوروتراپی، یک نقشه مغزی مشخص می شود و با توجه به آن نقشه مغزی، روش انجام نوروتراپی و تعداد جلسات آن مشخص خواهد شد.

البته مرکزی که در آن نوروتراپی انجام می شود و نیز میزان متبحر بودن پزشک نیز بر میزان هزینه های نوروتراپی موثر خواهد بود.

نتیجه گیری

در صورتی که با هر یک از مشکلات و اختلالاتی که در سطور بالا برشمرده شدند درگیر هستید و شاید برای درمان آن ها تا پیش از این بارها از طرق مختلف اقدام به درمان نموده اید، و نتیجه مطلوب را نگرفته اید، جای نگرانی وجود ندارد. هر زمانی که اراده کنید تمامی مشکلات برشمرده شده از طریق نوروتراپی قابل درمان است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

Call Now Button