کلینیک بهروان » درمان با نوروفیدبک » تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران

ما انسان ها تمام فعالیت های جسمی و احساس های روحی مان از مغز سرچشمه می گیرد و مسئولیت آن ها بر عهده مغز می باشد. نبود تعادل در فعالیت مغز سبب اختلال در زندگی ما و بروز مشکلات زیادی برای مان می شود

مغز در هر لحظه مانند زمان حرکت کردن اندام ها، فکر کردن و …، امواج مغزی خاصی را تولید می کند.بدون آن که ما از چگونگی عملکرد آن ها اطلاع داشته باشیم. این امواج پالس های الکتریکی هستند که باعث ارتباط سلول های مغزی با یکدیگر می شوند.

امواج مغزی نشان دهنده ی احساس و افکار و عادات ما می باشد و این امواج بدون اینکه ما اطلاع داشته باشیم بر روی خلق و خو، افکار، عادات، شرایط جسمی و روانی ما تاثیر می گذارند.

برای اطلاع از وضعیت امواج مغزی باید از ابزار های مخصوص آن استفاده کنیم. هرگونه اختلال در کارکرد امواج مغزی و واکنش های فیزیولوژیک بدن می توان علامت و نشانه بیماری روحی یا جسمی باشد.

 

نورو فیدبک چیست؟

بازخورد عصبی یا نوروفیدبک به ثبت امواج الکتریکی مغز گفته می شود که در آن مغز با فیدبک (بازخورد )های بسیار سریع (چند هزارم ثانیه پس از وقوع ) که از محیط اطراف یا بدن می گیرد از رویداد هایی که درونش در حال اتفاق است مطلع می شود و می تواند به کنترل آن ها بپردازد و فعالیت ها و عملکرد خود را بهبود ببخشد.

بیشتر بخوانید
در مورد بیماری آلزایمر بیشتر بدانید

در نوروفیدبک امواج نامنظم مغزی کنترل شده و بهبود پیدا می کند. بیشتر مشکلات روحی ناشی از کارکرد نامناسب قسمت های مختلف مغز و هم چنین الگوی نادرست امواج مغزی می باشد. دراین روش مغز توسط خودش آموزش می بیند.

نوروفیدبک کاربرد های مختلفی در کنترل تشنج کودکان،رهایی از افسردگی، رهایی از استرس،ترک اعتیاد،وسواس،بیش فعالی و … دارد. البته افراد بالای 6 سال سن می توانند از این روش درمانی بهره مند شوید و بر اساس الگورتیم های تعریف شده  محدودیت سنی وجود دارد.

دستگاه کنترل نوروفیدبک

دستگاه درمانی نوروفیدبک

نوروفیدبک برای ورزشکاران

نوروفیدبک اگر چه برای درمان اختلالات روحی بکار برده می شود ولی برای ورزشکاران هم می تواند مفید باشد و در فعالیت های ورزشی آن ها کاربرد بسیاری دارد وباعث بالا رفتن عملکرد کلی آن ها می شود. این روش درمانی نوین باعث ارتقا پیدا کردن عملکرد ذهنی ورزشکاران و افزایش توان ورزشکاران در انجام فعالیت های ورزشی و کاهش اضطراب می شود. حتی در پاره ای از موارد گزارش شده است که می تواند به نحوی شکل گیری مجدد مغز است.

بسیاری از ورزشکاران موفق جهان با استفاده از نوروفیدبک عملکرد ذهنی خود جهت آمادگی در مسابقات ورزشی را بهبود بخشیدند.

دراین روش سنسور یا الکترودهایی روی سر یا گوش ورزشکار قرار می گیرد که امواج الکتریکی مغز را ثبت و ارزیابی می کنند. این سنسور ها از طریق ابزار هایی به کامپیوتر متصل می شوند. روی نمایشگر کامپیوتر اطلاعات نشان داده شده و خود ورزشکار می تواند آن را مشاهده کند. (تجهیزات EEG)

در این زمان بدون وقفه بازخورد صوتی و بصری درباره فعالیت مغز، به مغز وارد می شود.

بیشتر بخوانید
درمان اضطراب با نوروفیدبک

بهتر است برای رفع دغدغه های در مورد خطرات این روش درمانی بدانید که: سنسور هایی که به سر وصل می شوند ایجاد درد یا مشکل و عوارض برای بیمار نمی کند.

لازم به ذکر است: هرجلسه نوروفیدبک بین 30 تا 45 دقیقه است.

در آموزش نوروفیدبک در حقیقت ورزشکار کاری انجام نمی دهد بلکه این امواج مغزی هستند که در حال آموزش مغز هستند و مغز آموزش می بیند که خود را همیشه در حالت بهینه قرار دهد.

با تکرار این تمرین ها مغز توانایی آن را بدست خواهد آورد که همیشه در شرایط بهینه باشد حتی در شرایطی که ورزشکار در شرایط بحرانی مسابقات می باشد. (مغز شرطی می شود). هر فعالیت ورزشی قسمت خاصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. نوروفیدبک در ورزشکاران برای استفاده حداکثری از توان و هدف ورزشکار بکار می رود تا ورزشکاران حداکثر عملکرد شناختی و هوشی و ورزشی را داشته باشند.

مزیت هایی که نوروفیدبک برای ورزشکاران دارد

 • ارتقا مهارت ذهنی
 • افزایش تمرکز
 • افزایش سرعت تصمیم گیری
 • کاهش اضطراب و استرس
 • بهبود عملکرد
 • کاهش خشم
 • کاهش درد و خستگی
 • اجتناب از تصمیم گیری های هیجانی
 • بالارفتن انگیزه و تلاش ورزشکاران
 • تقویت و افزایش تعادل جسمانی
 • کنترل احساسات بعد از وارد شدن ضربه به سر
 • آرام کردن ذهن

 

تاثیراتی که نوروفیدبک روی ورزشکاران دارد عبارت اند از:

 • نوروفیدبک باعث می شود که ورزشکاران انگیزه بالایی پیدا کنند و در میادین مسابقات حداکثر توان و انرژی خود را بکار بگیرند.
 • نوروفیدبک باعث می شود ورزشکار در لحظات حساس تصمیم نادرست نگیرد.
 • نوروفیدبک خستگی ورزشکار که در اثر شرکت در مسابقات ورزشی بوجود آمده است را از بین می برد.
 • ورزشکارانی که تمرینات نوروفیدبک را انجام می دهند اضطراب کمتری را تجربه می کنند.
 • تمرینات نوروفیدبک باعث ارتقاء زمان واکنش ورزشکار می شود.
 • نوروفیدبک امواج مغزی ورزشکاران را در حالت بهینه قرار می دهد.
 • نوروفیدبک عوارض و تاثیرات مصرف دارو را روی ورزشکار ندارد.
بیشتر بخوانید
درمان قطعی میگرن

در پایان

در پایان باید گفت که این روش درمانی را باید در مراکز نوروتراپی شهر محل سکونت خود البته که در تهران کلینیک های معتبری هم اکنون مشغول به فعالیت و خدمت رسانی در این زمینه هستند. با توجه به میزان رضایت مندی های که از سال های اخیر تا کنون از این روش درمانی بازخورد داشته ایم امروزه اکثر ورزشکاران نیز به سمت استفاده از آن رفته اند تا بتوانند انرژی از دست رفته را باز یابند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + شش =

Call Now Button